Женское здоровье

В яких цілях проводять аналіз білірубін

Білірубін – це пігмент яскраво-жовтого кольору, що утворюється внаслідок розпаду одного з найважливіших білків крові – гемоглобіну. Після того, як еритроцити, заповнені гемоглобіном і переносять кисень, завершують свій життєвий цикл, вони руйнуються. Залізо, яке міститься в гемоглобіні, йде на потреби тіла, а решта розщеплюється, внаслідок чого утворюється білірубін. Частина пігменту входить до складу жовчі, деяка кількість виводиться з калом, перетворююсь на стеркобілін, частина – із сечею у вигляді уробіліну.

Визначено норму білірубіну в крові, причому вона окремо вважається для кожної фракції:

  • загального;
  • прямого;
  • непрямого білірубіну.

Підвищення одного чи кількох показників може вказувати на проблеми печінки, жовчного міхура чи всього організму.

Як утворюється білірубін

У здорової людини показники білірубіну коливаються незначно, не перевищуючи меж норми. Сам пігмент утворюється всередині селезінки і кісткового мозку при розпаді червоних клітин крові, що віджили своє. З еритроцитів виходить гемоглобін, залізо йде повторне використання, а гемові білки переробляються, даючи початок білірубіну.

Непрямий білірубін або друга його назва – некон'югований, переноситься білками до печінки, де під дією спеціального ферменту – глюкуронілтрансферази, що міцно зв'язується з молекулами глюкуронової кислоти. Так утворюється прямий чи кон'югований білірубін. Це потрібно, щоб токсичний непрямий білірубін, який не розчинний у воді, перетворився на розчинний та безпечний прямий.

Пов'язана з білками крові фракція цього пігменту майже не потрапляє у кров, безпосередньо екскретуючись у жовч. У процесі травлення білірубін жовчі у просвіті кишечника під впливом бактерій розщеплюється, перетворюючись на стеркобілін. Він має коричневе забарвлення і визначає колір стільця.

Читай еще!  Кто и когда придумал лечебный аппарат дарсонваль

Рівень білірубіну в крові

Для дітей та дорослих підраховано норми всіх фракцій білірубіну, що визначаються у плазмі крові.

Аналіз білірубін: норма у дорослого

  1. Прямий білірубін у дорослих залишає у нормі -0 — 5,1 мкмоль/л.
  2. Непрямий білірубін дорослих – до 164 мкмоль/л.
  3. Сума прямого та непрямого – це загальний білірубін. Його норма – 0,5 – 20,5 мкмоль/л.

Коли призначається дослідження рівня білірубіну

Є ціла низка показань, за наявності яких проводиться дослідження сироватки крові з визначенням усіх фракцій білірубіну. Можна виділити такі приводи:

Клінічні ознаки уражень тканини печінки, проблеми з жовчовидільними шляхами. Це темна піниста сеча, жовтяниця, світлий стілець, свербіж шкіри, болючість або відчуття розпирання під правими нижніми ребрами.

  1. Обстеження новонароджених дітей, у яких фізіологічна жовтяниця триває понад 1-2 тижні. У здорової дитини жовтяничність шкіри наростає до 3-4 діб і потім поступово йде до 10-14 днів.
  2. Підозра на гемоліз еритроцитів при вроджених чи набутих анеміях, отруєннях. При гемолізі відбувається руйнування еритроцитів усередині судин з виходом гемоглобіну в кров та його трансформацією на білірубін.
  3. Обстеження пацієнтів, котрі систематично зловживають алкогольними напоями. Під зловживанням мається на увазі прийом понад 2 порції алкоголю на день (1 порція – це 20 г спирту в перерахунку на напій).

Контроль за станом печінки у пацієнтів, які приймають лікарські препарати, які мають гепатотоксичну або гемолітичну побічну дію. Зазвичай ефект проявляється у міру прийому препарату (накопичувальна дія).
Оцінка стану печінки у пацієнтів, яким поставлено діагноз вірусного гепатиту. Це можуть бути типи А або В, С, дельта та інші.
Контроль за станом людини за наявності у неї серйозних проблем із органом. Це такі діагнози як холецистит, жовчнокам'яна хвороба, гепатити різного типу, фіброз/цироз печінки, жировий гепатоз.

Читай еще!  Оземпик – инъекции, снижающие вес

Крім того, обстеження на печінкові пігменти призначається в рамках диспансеризації для комплексної оцінки стану організму.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *