Статьи

Що поєднує вікінгів, японців та мешканців Закарпаття? Чан із натуральним хвойним екстрактом

Сучасний банний чан – автентичний виріб, призначений для купання на свіжому повітрі. З давніх часів цій процедурі надавали цілющі і навіть магічні властивості. А сам чан називали «молодільним» чи купіллю. Багато хто вважає, що ця унікальна концепція стала прототипом джакузі. Але, незважаючи на багатовікову історію, цей різновид лазні не просто не втратив актуальності, а став неймовірно популярним. Що поєднує вікінгів, японців та мешканців Закарпаття?

Історія, міфи, легенди та трохи цікавих фактів

Уславлена ​​інтерпретація банного чану зустрічається у Петра Єршова у його знаменитому творі «Коник-Горбунок», де цареві через похилого віку треба викупатися в трьох величезних казанах. Один – з «водою холодцем», другий – з окропом, останній – з молоком. Почергове пірнання в ці котли мало позбавити правителя старості. Завдяки казці чан для купання став стійким афоризмом, що міцно асоціюється з красою, здоров’ям та чарами, при правильному підході. І в цьому частково є істина.

Чани-купелі дійсно існували в XVI столітті. Згадки про такі лазневі процедури зустрічаються в історичних писаннях по всьому світу. Вони парилися як монархи. У збірниках казок та романів різних народів юні панночки занурювалися в чан і ставали неймовірно красивими. До того ж лазневі процедури просто неба, що може бути романтичнішим?

Вважається, що традиція дійшла слов’янським народам із північних регіонів. Тому найчастіше і купіль прийнято називати – сибірський чан. Майстри надихалися архаїчною японською методикою афуро. Але на відміну від неї в банному чані вода прогрівається рівномірно завдяки базовим та оздоблювальним матеріалам, що робить процес у рази приємнішим та ефективнішим.

Повертаючись до цивілізації, варто відзначити, що купання в подібній конструкції складно порівняти зі звичайною лазнею чи сауною. Цей процес приносить справжнє задоволення, особливо в морозну погоду. Занурення та тривале перебування у теплій воді з постійно наростаючою або стабільною температурою нагадує термальне джерело, яке сьогодні може стати окрасою будь-якої садової чи дачної ділянки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *