Женское здоровье

Навіщо проводити аналіз сечі?

Слід пам’ятати, що загальний аналіз крові на сечовину є дослідженням скринінгу, тому його результати можна використовувати при призначенні інших лабораторних і інструментальних обстежень для уточнення діагнозу.

Колір сечі залежить від концентрації розчинених у ній речовин і коливається від прозорої до янтарно-жовтої.

У нормальних умовах забарвлення сечі надають продукти пігментного обміну (зокрема, білірубіну): урохроми, уробіліноїди та інші речовини. При підвищенні рівня білірубіну в крові він у більшій кількості надходить у сечу і надає їй насичений коричневий або навіть зеленувато-бурий колір. При попаданні еритроцитів (червоних кров’яних тілець), міоглобіну (основного білка м’язової тканини) або гемоглобіну (білка, що міститься в еритроцитах) в сечу її колір змінюється на буро-червоний і набуває вигляду «м’ясних помиїв». Прийом вітамінів і препаратів нітрофуранового ряду може надати сечі забарвлення від лимонно-жовтого до помаранчевого. При велику кількість лейкоцитів (білих кров’яних тілець) сеча стає молочного кольору (цей стан називається піурія).

Прозорість. У звичайних умовах сеча прозора. Її помутніння може бути спричинене наявністю солей, кристалів, клітинних елементів (еритроцитів, лейкоцитів).

Запах. У нормі сеча має слабкий неспецифічний запах. Поява аміачного запаху може бути ознакою бактеріальної інфекції, своєрідний фруктовий запах («гниючих яблук») з’являється зі збільшенням концентрації кетонових тіл (що найчастіше вказує на цукровий діабет – порушення обміну глюкози).

Відносна щільність сечі або питома вага визначається за допомогою урометра. Відносна щільність сечі дає уявлення про концентраційну здатність нирок та функції розведення, які знижуються, як і відносна щільність сечі, при нирковій недостатності.

Реакція сечі (pH) – водневий показник, який відбиває здатність нирок підтримувати кислотно-основний баланс організму. Нирки беруть участь у виведенні іонів водню та бікарбонатів, зберігаючи сталість рН крові. На значення рН сечі впливають дієта, особливості метаболізму, інфекційно-запальні процеси в нирках і сечовивідних шляхах.

Читай еще!  Лечение пульпита без удаления нерва

Білок у сечі виступає значним маркером у діагностиці захворювань нирок, сечовивідних шляхів та серцево-судинної системи, також він важливий у діагностиці гестозу – важкого ускладнення вагітності. Поява білка в сечі називається протеїнурія. У нормі сеча не містить білка, оскільки нирковий фільтр заважає виходу білкових молекул із крові в сечу. Вирізняють кілька причин протеїнурії.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *